L. angustifolia 'Hidcote Blue' je jedným s najobľúbenejších kultivarov, cenený je pre spoľahlivý rast a tmavo fialový kvet. Levanduľa má ako trvalka široké uplatnenie. Využíva sa pre výsadby záhonov, do skaliek, rôznych nádob ale aj pre vytvorenie nízkych živých plotov. Ako aromatická rastlina sa používa proti moliam v šatníkoch, pri aromaterapii a pri výrobe parfumov. Potrebuje slnečné stanovište, s dobre priepustnými pôdami.
Rastlinky vypestované na Slovensku
Rastlina levandule je zelený vetvený poloker, dorastá do výšky až 60 cm. Listy levandule sú dlhé a úzke, majú šedo zelenú farbu. Sú veľmi aromatické. Najcharakteristickejšou oblasťou pre pestovanie levandule je však južné Francúzsko, oblasť Provance.
Teplé slnečné miesta, pôda bohatá na živiny, piesčitá, priepustná, skôr suchá, najlepšie vápnitá
25 - 60 cm vysoká trvalka, poloker, husto vetvený, pri bázi koreňa zdrevnatená, s priamymi vetvami
Listy sú čiarkovité až úzkokopijovité, v dolnej časti bieloplstnaté, veľmi aromatické. Doba kvitnutia júl - september, Farba kvetov tmavofialová
Výsevom, ale semená musia prejsť min 2 mesiacmi v chlade, alebo bylinnými a polovyzretými odrezkami
Aby sa trvalka vetvila, je potrebné po odkvitnutí zostrihovať, nie príliš hlboko, pretože staré drevo horšie raší. Pred silnými mrazmi je nutné rastliny chrániť, predovšetkým tie v kvetináčoch
Zbierame neúplne rozvinuté kvety alebo vňať krátko pred kvitnutím a to tak, že zrezávame, alebo žneme kvetonosné bylinné vŕšky a vo zväzkoch sušíme. Kvety, prípadne listy potom opatrne zoberieme. Zbierame viac ráz, lebo kvety sa rozvíjajú postupne. Sušíme rýchlo a pozorne pri teplote do 35 °C (silicová droga), uschovávame zvlášť opatrne, lebo sú veľmi chúlostivé a škodí im nielen vlhko a chladno, ale aj vietor a horúčosť.
Kvety priťahujú včely a čmeliaky. V skriniach odpudzujú levandulové vrecúška moly šatníkové.