Melissa officinalis
Dostupnosť: Nedostupné
Kód produktu: 1003
Doba dodania: 3 dni

Medovka lekárska (Melissa officinalis L.) pochádza z Malej Ázie. Vyskytuje sa bohato v juhovýchodnej Európe. U nás sa pestuje v záhradkách ako liečivá, aromatická, priemyselná, medonosná i dekoratívna rastlina.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt slovenská vlajka obrázok  Rastlinky vypestované na Slovensku 

Množstvo
+
-
1,00 € / ks
Ceny sú úvadzané s DPH

Charakteristika :

Medovka lekárska (Melissa officinalis L.) pochádza z Malej Ázie. Vyskytuje sa bohato v juhovýchodnej Európe. U nás sa pestuje v záhradkách ako liečivá, aromatická, priemyselná, medonosná i dekoratívna rastlina.

Test uploadu lubovolneho suboru, napr. pdf: PDF subor - ako funguje : 1. Vlozenie ikony suboru ako obrazku, 2. vlozenie odkazu na ikonu obrazku

Nároky na pestovanie

odporúča pestovať ju v hlbokých pôdach bohatých na živiny. Obľubuje pôdu piesočnato – hlinitú, vyhriatu, kyprú a bohatú na humus. Dobre sa jej darí po okopaninách alebo po strukovinách. 

Vzrast

30 až 80 cm vysoká trvalka, bohato rozkonárená od bázy koreňa

Listy a kvety

Stopkaté protistojné listy vrúbkovano pílkovité sú zelenej farby s výraznou žilnatinou, majú citrónovú vôňu najmä po rozotretí. Kvety malé, dvojpyskové v papraslenoch, biele, časom sa menia na bledomodré, kvitne v júli až auguste, priťahuje včely

Množenie

Medovku lekársku možno rozmnožovať a pestovať priamym výsevom do pôdy, predpestovaním priesad i menej výhodným delením starších trsov. Najčastejšie sa pestuje z predpestovaných priesad. Semená sa vysievajú v mesiaci marec do debničiek alebo do pareniska

Návod na pestovanie

Na jar je vhodné rastlinku zostrihnúť, aby sa podporilo rozkonárenie, prípadne trs vybrať, rozdeliť a zasadiť do 10 cmn hĺbky. Rastlina je citlivá na mrazy, preto ju na zimu prikrývame.

Zber

Zbierame list alebo vňať a to skôr, ako rastlina kvitne, viackrát do roka. Prvý zber čo najskôr, aby sme zrezávaním rastliny predišli škodcom, posledný zber nesmie byť neskoro v roku, ináč rastlina vymrzne. Sušíme pri teplote do 35°C (silicová droga).  Uschovávame dobre uzavretú a chránime pred svetlom a vlhkom.

Zaujímavosť 

Veľmi široké použitie v príprave jedál, medikamentov, čajov