Ocinum Basilicum
Dostupnosť: Nedostupné
Kód produktu: 1009
Doba dodania: 3 dni

Bazalka pravá (Ocimum basilicum) je jednoročná liečivá rastlina z čeľade hluchavkovité (Lamiaceae). Má špecifickú intenzívnu vôňu. Ľudovo sa bazalke hovorí i basilika, prípadne bazalienka. Bazalka je medonosnou rastlinou, pre svoju bohatosť kvitnutia je veľmi cennou včelárskou rastlinou

 Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt slovenská vlajka obrázok  Rastlinky vypestované na Slovensku

Množstvo
+
-
1,30 € / ks
Ceny sú úvadzané s DPH

Charakteristika

Bazalka pravá (Ocimum basilicum) je jednoročná liečivá rastlina z čeľade hluchavkovité (Lamiaceae). Má špecifickú intenzívnu vôňu. Ľudovo sa bazalke hovorí i basilika, prípadne bazalienka. Bazalka je medonosnou rastlinou, pre svoju bohatosť kvitnutia je veľmi cennou včelárskou rastlinou.

Nároky na pestovanie

Rastline vyhovuje kyprá, nie príliš suchá pôda bohatá na živiny.Obľubuje teplé slnečné stanovištia chránené pred mrazom a vetrom.

Vzrast

Narastá do výšky 20 až 40 cm. Rastlina má kríčkovitý vzhľad.

Listy a kvety

Listy sú protistojné, vajcovitého tvaru, zriedka po okrajoch zúbkaté, na dlhých stopkách. Kvety sú zvyčajne biele, žltobiele alebo ružovofialové, usporiadané po šesť klasov v pazuchách listov.

Množenie

Semená sa vysievajú v marci do debničiek alebo Rozmnožujeme ju jarným výsevom v teplom parenisku (sklenníku) už vo februári. Ak si chceme bazalku vypestovať v byte, začíname s výsevom v druhej polovici marca. Semená klíčia o 8 až 14 dní. Po vzídení umiestnime kvetináč na južné slnečné okno. pareniska.

Návod na pestovanie

Najlepšie je spracovať bazalku hneď po odrezaní, v dobe krátko pred kvitnutím (v tomto období majú listy bazalky najintenzívnejšiu chuť i arómu). Listy bazalky sa pridávajú do šalátov, na ochutenie mäsa, či omáčok.

 Zber

Zbierame vňať na začiatku kvitnutia, a to aj dva-tri razy do roka. Vňať režeme vo výške najviac 30 cm od vrchu, aby mohla znovu vyrásť. Napokon môžeme vytrhať aj celé rastliny (s koreňmi) a dobre očistené usušiť. Sušíme hneď pozorne pri teplote do 35°C (silicová droga) v tenkých vrstvách, lebo sa ľahko zaparí. Uschovávame dobre uzavretú a chránime pred svetlom a vlhkom.

Úžitok

Liečivá i technická droga. Upotrebuje sa najmä kvôli silici (Oleum basilici), používanej vo voňavkárstve, ďalej do aromatických kadidiel (tzv. františky) a v domácnostich ako náhrada za čierne korenie a pod. Osoží aj pri nadmernom tvorení plynov v tráviacom trakte, čiže pri nadúvani (vetroch) a zvonku s vňatou kapsičky pastierskej na omývanie zaparených miest na koži (intertrigo).