Oreganum vulgare Aureum
Dostupnosť: Nedostupné
Kód produktu: 1008
Doba dodania: 3 dni

Oreganum vulgare 'Aureum' je kultivar, charakteristický žltým sfarbením, jemnejších listov. Kvety sú svetlo ružové, objavujúce sa v letnom období. Hodí sa pre pestovanie v záhonoch a na  skalkách. Vysádzať by sa malo na stanovište s rozptýleným svetlom, alebo do polotieňa, inak hrozí popálenie listov. Pôdy toleruje suchšie, dobre priepustné.

Množstvo
+
-
1,00 € / ks
Ceny sú úvadzané s DPH

Charakteristika

Pamajorán obyčajný Aureum(Origanum vulgare L.) je liečivá rastlina z čeľade hluchavkovité (Lamiaceae). Listy alebo celá vňať sa používajú čerstvé alebo sušené ako aromatická korenina pod názvom oregano.

Nároky na pestovanie

Pestuje sa na suchých miestach v slnečnej polohe. Vyhovujú mu suchšie, piešočnato hlinité pôdy s dostatkom vápna a živín.

Vzrast

20 - 40 cm vysoká rastlina 

Listy a kvety

Kvitne v júli až októbri špinavočervenými až ružovofialovými kvetmi. Listy sú stopkaté, protistojné, vajcovité a celistvookrajové. Stonka sa v hornej časti rozkonáruje a každý konár je ukončený metlinou fialkastých kvetov. Plody sú tvrdky. Kvitne od júna do augusta.

Množenie

Rozmnožujeme ho semenami voľne rozosievanými, alebo vegetatívne (odrezkami), taktiež vytvára na konci jari podzemky 

Návod na pestovanie

Na korenenie používame čerstvý alebo sušený list. K liečebným účelom sa zbiera v čase kvitnutia len vrchná časť vňate (Herba origani). Materiál sa suší v neveľkých zväzkoch na tienistých, dobre vetraných miestach. Po usušení sa listy a kvety oddelia od stebiel. Droga sa uchováva v sklenených nádobach a možno ju skladovať 3 roky.

 

Zaujímavosť

Svoje zlatistý odtieň si drží hlavne v chladnejšom podnebí