Description
Podklad terasy – základ dobrej montáže
Aby terasa spĺňala svoju funkciu na 100% udržala svoju životnosť a krásu je nutné zabezpečiť pred samotnou montážou dokonalý podklad. Podklad musí byť stabilný, pevný a nesmie sa prepadávať. Podklad by mal byť vytvorený tak, aby dostatočne odvádzal dažďovú vodu, voda nesmie zostávať pod roštom.
Betónová doska
Najvhodnejším podkladom pre montáž drevenej terasy je betónová doska. Betónová doska vyniká svojou pevnosťou. Hrúbka samotnej dosky by mala byť aspoň 10 cm, odporúča sa vystuženie plochy oceľovou kari rohožou. Podkladové hranoly sa pripevňujú do betónovej platne pomocou rámových hmoždiniek, alebo turboskrutiek. Pod hranoly sa pridáva antivibračná granulovaná podložka hrúbky 2 až 10 mm, podľa potreby zabezpečenia roviny. Táto podložka taktiež zabraňuje styku podkladových hranolov s ďažďovou vodou a vytvára priestor pre jej odtok. Jej ďalšia funkcia je tlmenie nárazou pri prechode cez terasu, takzvané klopkanie.
Štrkový podklad
Štrkový podklad je časovo náročnejší proces prípravy. Pôdu pod terasou je potrebné zhutniť vibračnou nohou, vibračná doska nie je vhodná pre tento typ zhutnenia. Ďalšia vrstva pozostáva z kameniva ( makadamu ) frakcia 32 -63 mm. Navážaný materiál je potrebné priebežne urovnávať a zhutňovať vibračnou doskou o min. hmotnosti 200 kg. V poslednej vrstve sa navezie makadam frakciu 8 – 16 mm a doslova sa vyžehlí povrch podkladu. Na takto upravnený podklad sa ukladajú betónové kocky hrúbky 6 cm, ktoré slúžia ako oporné pätky pre celý rošt. Ich umiestnenie závisí od rozostupu hranolov, v pozdĺžnom smere sa dávajú každých 60 – 70 cm. Pod samotný hranol sa ešte používa antivibračná granulovaná podložka, ktorú je vhodné podlepiť tmelom SIKA.
Konštrukcia z debniacich tvárnic
Tento spôsob prípravy sa použíme pri veľkých rozdieloch výšky terénu k výške samotnej terasy. Používame stĺpové debniace tvárnice 25 cm, pre každý stĺp je nutné vybetónovať základ do nezamŕzajúcej hĺbky. Debniace tvárnice je potrebné vystužiť roxorom pre zvýčenie pevnosti stĺpu. Je to realizácia častokrát časovo náročnejšia ako samotná montáž terasy. Podkladový rošt montujeme na vymurovanú konštrukciu pomocou oceĺových profilov v tvare L, alebo sa hranol prichytí rámovou hmoždinkou. Pod každé miesto dotyku roštu s konštrukciou je nutné podloženie antivibračnou granulovanou podložkou.
Terasy, strechy a balkóny
Plochy strešných terás alebo balkónov sú z pravidla vždy ochránené hydroizoláciou, aby sme zamedzili jej poškodeniu, je nutné použiť aretačné terče (výškovo nastaviteľné nohy), Týmto sa nastaví správna výška a zamedzí poškodeniu hydroizolácie-fatrafolu. Pod každý rektifikačný terč je nutné podložiť špeciálnu podložku, aby nedošlo k rozkladu samotnej hydroizolácie.
Kotvenie hranolov o podklad nie je možné a tak sa musia používať aj veľmi kvalitné a správne vysušené terasové dosky a hranoly.
Rozostup podkladových hranolov
Správna vzdialenosť hranolov je veľmi dôležitá pri životnosti a stabilite terasy. V žiadnom prípade sa nesnažíme ušetriť peniaze na úkor rozostupov hranolov. Ušetríme tak na hranoloch aj na skrutkách a terasa síce bude vyzerať v poriadku ale to len do času. Terasové dosky ktoré nie sú priskrutkované v predpísaných rozstupoch a to 30-35cm, tak po čase začnú vykazovať viac ohybov, skrútení, prasklín a pohybov, ako je povolené. Hranoly musia byť z dreva s podobnou hustotou a životnosťou ako pohľadové terasové dosky. Nikdy nemontujeme rošt s nižšou životnosťou, ako je samotná drevina na terase. Ďalšou možnosťou je použitie hliníkových podkladových profilou, tento spôsob je finančne náročnejší. Dôležité je taktiež zabezpečenie odvetrania priestoru pod terasou.
Dilatácia medzi doskami (medzery)
Vlhkosť vzduchu, navlhnutie dosiek ale aj dlhodobé horúčavy spôsobujú rozpínanie a zosychanie dosiek. Pred montážou je preto ideálne skontrolovať obsah vlhkosti terasových dosiek. Vzdialenosť alebo inak zvaná dilatácia medzi doskami musí byť 4 až 8 mm. Pri tropických drevinách sa necháva medzera 4 až 5 mm, nakoľko dochádza ešte k postupnému dosušovaniu lamiel a zo špáry 5 mm je častokrát 8 mm medzera. Pri európskych drevinách je potrebná špára 7 až 8 mm, nakoľko tieto dreviny výraznejšie napučia v zimnom období a medzera sa zmenšuje na minimum. Pre ideálne nastavenie správnej dilatácie je vhodné použiť dilatačné kríže, ktoré ponúkajú medzeru 4,5,6 a 7 mm. Správna vzdialenosť poskytuje priestor pre rozpínanie a zoschnutie dosiek v závislosti od počasia bez toho aby prišlo k samotnému poškodeniu terasových dosiek.
Terasové skrutky a fréza
Pred samotným zaskrutkovaním skrutky je potrebné každú jednu dieru predvŕtať, nakoľko terasové dosky majú veľkú hustotu a mohlo by prísť k ich prasknutiu. Ak napríklad používame 5 mm skrutky, je potrebné navŕtať otvor s priemerom 4 mm. Otvor musí byť predvŕtaný tak, aby hlava skrutky po priskrutkovaní ostala cca 1 mm pod úrovňou dosky. To preto, aby sme v prípade potreby brúsenia neobrúsili na skrutke povrchovú úpravu, čo by malo za následok tvorbu hrdze na skrutke. Pri montáži sa môžeme stretnúť s viacerými tvrdosťami nerezových skrutiek. Najpoužívanejšie terasové skrutky, vruty sú z kalenej nereze C2 (nerez AISI 410). Terasové skrutky z kalenej nereze C2 majú vyšší krútiaci moment, sú pevnejšie ako vruty z nereze A2, A4. Na rozdiel od nereze A2 a A4 sú slabo magnetické. Nerezové vruty C2 sú vhodné pre kotvenie terasových dosiek z mäkkých drevín ako je napríklad smrekovec, borovica alebo termodrevo. Terasové skrutky z nereze A2 (nerez AISI 304) sú predovšetkým vhodné pre terasové dosky z tvrdých resp. exotických drevín ako napríklad Ipé, Massaranduba, Garapa. Tiež vhodné pre terasy z agátu a kotvenie dubových dosiek. Vruty z nereze A2 sú mäkššie ako C2 a tým lepšie predchádzajú zlomeniu resp. sa vedia lepšie prispôsobiť ,,pracujúcej,, tvrdšej drevine. Ďalšou prednosťou nerezových vrutov A2 je väčšia odolnosť voči korózii a preto patria medzi najobľúbenejšie skrutky na kotvenie terasy, fasády a drevených dosiek všeobecne. Pre profesionálnu montáž doporučujeme priemer 5mm a dĺžky vrutov . Vzdialenosť medzi skrutkou a bočnou stranou dosky by mala byť približne 1,5 – 2 cm.
Povrchová úprava terasy – olejovanie
Po samotnej montáži terasy prichádza na rad posledná fáza a to je olejovanie. Podla požiadavky klienta vieme terasové dosky natrieť obojstranne pre montážou a potom jednostranne po samotnej montáži. Pri výbere olejov uprednostňujeme oleje značky SAICOS, SYNTEKO, TIKKURILA a REMMERS. Pri výbere značky a prípadného odtieňa vieme poradiť na základe skúseností s rôznorodosťou materiálu voči vplyvu UV žiarenia a poveternostných vplyvov.